Op 15 april 2026 sprak Peter Bos namens Straat Consulaat in bij de commissievergadering over Ruimte. Lees hieronder onze volledige inspraak.
Geachte leden van de commissie Ruimte,
Het Straat Consulaat is blij met de aandacht die in de vorige raadsperiode is gegeven aan het onderwerp leegstand. Er is een leegstandsaanpak ontwikkeld en er ligt nu zelfs een concept-leegstandsverordening. Hulde daarvoor. Waar we minder blij mee zijn is het tempo waarmee de aanpak wordt uitgerold. Sinds we met het Straat Consulaat zo’n drie jaar geleden met onze leegstandscampagne aan de slag gingen is de leegstand in de stad alleen maar toegenomen. Ook de panden die met onze Leegstandsaward voor het voetlicht zijn gebracht staan grotendeels nog leeg. Alleen het Azivo-pand langs de Oude Haagweg is inmiddels gesloopt. Daar worden nu eindelijk woningen gebouwd. Maar verder is er nog weinig resultaat geboekt, laat staan dat het woonruimte voor dakloze mensen heeft opgeleverd. En dat was nu net de bedoeling van onze Leegstandsaward.
De stagnatie zit vooral in het uitblijven van de wettelijke grondslag die nodig is om de leegstandsverordening vast te kunnen stellen. Eerst moet de wet Versterking Regie Volkshuisvesting nog door de Eerste Kamer en daarna kan Den Haag met een ministeriele regeling toestemming krijgen. Een andere route is via de Wet Aanpak Leegstand die momenteel in procedure is. Met deze nieuwe wet kan straks iedere gemeente met een verruimde verordening aan de slag. Maar ook dat kan nog even duren.
Achteraf gezien had het college door moeten zetten met de experimentele verordening, die optie is er namelijk nog steeds.
Met onze leegstandsaward vallen vooral de leegstaande bedrijfspanden op. Wat ons betreft zouden die ook onder de leegstandsverordening moeten vallen. We begrijpen dat hierover zorgen zijn bij de afdeling Economie, maar dat lijkt ons niet terecht. Bedrijfspanden die onder de leegstandsverordening vallen blijven gewoon bedrijfspanden en kunnen niet zo maar tot woonruimte worden getransformeerd. Ook uit economisch motief is het van belang om leegstand van bedrijfspanden aan te pakken, het kan een jarenlange impasse doorbreken en kan het juist nieuwe werkgelegenheid opleveren.
Gemengd gebruik
Verder hebben we nog een vraag over de leegstandsverordening als het gaat om woningen. Hoe gaat het college om met gemengd gebruik, bijvoorbeeld winkelpanden met daarboven leegstaande woonruimte? Kan het college toezeggen om met de leegstandsverordening ook de leegstand boven winkels aan te pakken?
Anti-kraak
Verder zijn wij benieuwd hoe het college de regels rond leegstandsbeheer en anti-kraak gaat vormgegeven. We zien vaak dat anti-kraak vaak een zeer magere invulling geeft aan leegstaande panden. In panden waar tientallen mensen zouden kunnen wonen, zien we vaak maar 1 of 2 bewoners. Soms zelfs alleen maar camerabewaking zonder bewoning. Artikel 7 van de verordening stelt dat het college kwalitatieve eisen kan stellen bij anti-kraak. Hoe gaat dat precies vorm gegeven worden? We horen graag hoe het college dit gaat doen.
Tenslotte. We zijn blij dat het parlement de Leegstandsheffing in het leven heeft geroepen, waarmee eigenaren van woningen die langer dan 1 jaar leeg staan belasting moeten betalen. Daar heeft de raad vorig jaar ook een motie over aangenomen. We zijn benieuwd naar de uitwerking.
{Video} Burgemeester Schouten, Rotterdam is klaar met links-rechts-discussie | In Gesprek Met
Als het aan burgemeester Carola Schouten van Rotterdam ligt, komt de overheid snel met oplossingen om het groeiende aantal dakloze mensen aan te pakken. Eerder vroegen de vier grote steden daar al 100 miljoen euro extra per jaar voor, maar voorlopig heeft het kabinet nog altijd geen deal met links of rechts over het belastingplan en de daaraan gekoppelde begroting. En daar is Schouten wel klaar mee.
Haagse winteropvang daklozen aan Sportlaan vanaf maandag open
Vanaf maandag 2 november 2026 is de zogeheten Permanente Winteropvang voor daklozen weer open. De daklozenopvang zit in het voormalige Juliana kinderziekenhuis aan de Sportlaan.
Oosterhout wil dakloze jongeren sneller aan een eigen woning helpen
Dak- en thuisloze jongeren in Oosterhout moeten sneller een eigen woning kunnen krijgen, zonder eerst jarenlang afhankelijk te zijn van opvang of tijdelijke woonplekken. De gemeente is sinds gisteren aangesloten bij het landelijke initiatief ‘Startmotor Wonen Eerst Jongeren’. Daarbij staat een eenvoudige gedachte centraal: eerst een stabiele woonplek en daarna, waar nodig, passende begeleiding.





