web analytics

Papieren Tijger voor stadhuis: “Den Haag geeft geen thuis, Den Haag geeft papier”

Papieren Tijger voor stadhuis: “Den Haag geeft geen thuis, Den Haag geeft papier”

Vandaag plaatst Straat Consulaat een enorme papieren tijger voor het Haagse stadhuis. De symbolische actie valt samen met de commissievergadering waarin de voortgang van het beleidskader ‘Den Haag geeft (t)huis’ wordt besproken. De boodschap is glashelder: plannen zijn een papieren tijger. In een uitgebreide brief aan het College stelt Straat Consulaat dat het huidige systeem faalt en roept op tot een radicale koerswijziging.

ETHOS-telling: 7.201 dakloze mensen, maar plannen bereiken er maar 30%

De vorige week gepubliceerde ETHOS-telling schokten: 7.201 dakloze mensen in Den Haag, waaronder meer dan 1.000 kinderen. De werkelijkheid is veel heftiger dan de gemeente dacht.

Plannen gaan wel over alle dakloze mensen. Maar in de praktijk bereikt de aanpak hooguit 30% – de mensen in de opvang en een deel van degenen die buiten slapen. En zelfs voor hen werkt het niet meer. De overige 70% valt volledig buiten de boot: ze bankhoppen, slapen in auto’s, bivakkeren op campings of verblijven in precaire antikraakpanden. Ze worden pas geholpen als ze niet meer ‘zelfredzaam’ zijn – maar dan is de situatie vaak al geëscaleerd.

“Plannen gaan wel over 100%. In de praktijk bereikt de aanpak zich slechts op maximaal 30% in de opvang en een deel van de mensen die buiten slapen, maar ook voor hen werkt de aanpak al lang niet meer,” zegt directeur Jan de Vries.

“Het systeem is ingestort”

In de brief aan het College schetst Straat Consulaat een zorgwekkend beeld van de huidige aanpak.

De organisatie constateert dat de gemeente op meerdere punten niet handelt conform de wet. Mensen worden structureel weggestuurd met een negatief advies zonder mogelijkheid tot bezwaar – beschikkingsarm werken waar de rechter de gemeente al eerder voor heeft gewaarschuwd. Ook het verkrijgen van een briefadres blijft een moeilijk proces. Ondanks herhaalde oproepen vanuit de Raad om ervoor te zorgen dat het aanvragen makkelijker en sneller verloopt, worden aanvragen nog steeds afgewezen, worden voorwaarden opgeworpen die niet in lijn zijn met de wet, en duurt het weken, soms maanden.

Dakloze gezinnen: geen structurele oplossingen

Straat Consulaat blijft zich uitermate zorgen maken over dakloze gezinnen. Er lijken geen structurele oplossingen te worden gevonden. In de praktijk zien we dat het belang van het kind onvoldoende wordt gewaarborgd. Daarmee wordt niet in lijn gehandeld met kinderrechten. Het feit dat in de nacht van 7 op 8 april vijf kinderen zijn geteld in de buitenruimte is een nieuw dieptepunt. Niemand wil dat, maar het is wel het gevolg van politieke keuzes.

Ook voor jongeren is de situatie uitzichtloos. Uit de ETHOS-telling blijkt dat 24% van alle getelde dakloze mensen tussen de 18 en 27 jaar is. Veruit de meesten zitten in ‘verborgen’ dakloosheid. Voor jongeren die wel in de opvang zitten geldt: ze zitten veel te lang vast en vervolghuisvesting blijkt te vaak tijdelijk en niet zelfstandig.

“Verantwoordelijkheid ligt bij Wonen, niet Zorg”

Straat Consulaat pleit voor een fundamentele verschuiving: van dakloosheid als zorgprobleem naar dakloosheid als woonprobleem. Dit is volledig in lijn met het beleidskader. “De verantwoordelijkheid moet worden genomen door degenen die de instrumenten en middelen hebben om het probleem op te lossen: allereerst de wethouder Volkshuisvesting in samenwerking met de woningcorporaties,” aldus De Vries.

In de uitgebreide brief aan het College presenteert Straat Consulaat kernelementen van een radicale andere aanpak. Die is juist nodig om het beleidskader daadwerkelijk uit te voeren. “We werken met een verouderd systeem, gebaseerd op een onjuist beeld van de doelgroep,” stelt de organisatie. “Als we dakloosheid willen oplossen moet de noodzakelijke paradigmashift worden ingezet: dakloosheid aanpakken als woonprobleem, niet als individueel zorgprobleem.”

Oproep aan gemeenteraad: “Geen nieuwe plannen, maar daadkracht”

“We blijven erbij: dakloosheid is oplosbaar en wel voor 2030. Maar dat vraagt radicale keuzes en politieke urgentie,” aldus De Vries. “De uitgangspunten in het beleid ‘Den Haag geeft Thuis’ zijn een goede basis. De ETHOS-cijfers zijn de noodzakelijke aanvulling. Nu is het tijd om dat in de praktijk te brengen. Anders is het te laat.”

De Papieren Tijger actie start donderdag 16 oktober om 12:30 uur voor het stadhuis aan het Spui. Straat Consulaat zal om 13:30 uur inspreken tijdens de commissievergadering. Leden van de Achterban 27+ en Achterban Jongeren zijn aanwezig, evenals vrijwilligers met protestborden. De kernboodschap: “Den Haag geeft geen thuis, Den Haag geeft papier.”

Lees ook: 

Share This