Beeld: ter illustratie gemaakt met Gemini.
Gemeenten hielden in 2025 3,2 miljard euro over. Dat blijkt uit een jaarlijks overzicht van de financiën van de lokale overheden, dat minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De gemeenten hadden vorig jaar een tekort van 724 miljoen euro begroot. Het verschil van bijna 4 miljard euro komt, schrijft Heerma, omdat gemeenten opnieuw niet alles hebben kunnen waarmaken wat ze vooraf van plan waren. ‘Het gemeentelijk takenpakket is de afgelopen jaren sterk gegroeid, en de uitvoeringskracht is niet in dezelfde pas meegegroeid’, schrijft Heerma aan de Kamer. Dat komt onder meer door personeelstekorten.
Positief resultaat
Het is voor het zesde jaar op rij dat gemeenten hun boeken sluiten met een positief resultaat. BZK en de provincies, die toezicht houden op de gemeentefinanciën, houden jaarlijks een enquête onder de gemeenten. Daarin gaf 84 procent van de gemeenten aan dat de realisatie achter is gebleven bij de ambities uit de begroting.
Het hoge overschot kwam ook doordat gemeenten in het najaar van 2025 nog 728 miljoen euro kregen van het rijk om de jeugdzorgtekorten uit 2023 en 2024 op te vangen. Daar stonden geen uitgaven tegenover.
Lees het volledige artikel op de website van binnenlandsbestuur.nl:





